Хронічне захворювання артерій ніг
Атеросклероз артерій нижніх кінцівок розвивається внаслідок звуження (стенозу) або повної закупорки (оклюзії) судини атеросклеротичними бляшками, що призводить до зменшення або повної відсутності кровотоку в тканинах. В результаті цього тканини не отримують поживних речовин і кисню, необхідних для їх нормального функціонування.
Найчастіше вражаються аорта у місця її поділу (біфуркації) з переходом на одну або обидві клубові артерії (синдром Леріша), поверхнева стегнова і підколінну артерію, що призводить до прогресуючої недостатності кровообігу нижніх кінцівок.
Захворювання формується протягом багатьох років, але проявляється завжди раптово. Тільки 50% хворих вчасно діагностують атеросклероз.
Хворобливість по задній поверхні гомілки, похолодання шкірного покриву ноги
Складно або практично неможливо виявити пульс під коліном або в паху. Пацієнт відчуває хворобливість по задній поверхні гомілки, яка може підніматися вгору до стегна. Ці відчуття виникають під час ходьби, змушуючи зупинятися, скорочуючи ділянки одноразового подолання шляху. Після відпочинку біль проходить. Розвивається кульгавість. Похолодання шкірного покриву ноги.
Оніміння стоп при тривалій ходьбі. Ціаноз шкіри, трофічні виразки і гангрени. У міру прогресування атеросклерозу болю виникають не тільки при ходьбі, але і в стані спокою, особливо в положенні лежачи, нічні болі. Відсутність пульсації в ураженої артерії. Гострі болі в стопі і гомілки. Трофічні явища (випадання волосся на нижніх кінцівках, шарування нігтьових пластин, поява виразок на пальцях).
Виділяють 4 стадії розвитку хвороби
Найчастіше ця стадія протікає без симптомів. Больовий синдром проявляється після надмірних фізичних навантажень або ходьби.
Характерні перші прояви патології: напади болю в нижніх кінцівках після прогулянки близько 1000 метрів.
Характерні перші прояви патології: напади болю в нижніх кінцівках після прогулянки близько 200 метрів.
3 стадія супроводжується критичною ішемією, а біль в ногах з'являється вже після пройдених 50 метрів. З'являються нічні болі.
Характеризується виникненням трофічних виразок, некрозу і гангрени. Біль стає постійних супутником, навіть під час сну.
Проведення діагностики атеросклерозу і терапевтичне лікування
Проведення діагностики
Для точного діагнозу необхідний комплекс різнопланових обстежень: огляд лікаря - ангіохірурга, загальний аналіз крові та сечі, біохімія крові, особливо холестерин і ліпідний профіль, коагулограма, УЗД з доплером артерій нижніх кінцівок, комп'ютерна томографія з контрастом.
Лікування атеросклерозу
Пацієнту призначають терапію лікарськими препаратами, які перешкоджають утворенню тромбів, профилактируют інсульт та інфаркт, покращують кровотік в нижніх кінцівках, знижують рівень холестерину в крові. Можливе призначення дезагрегантну і антикоагулянтної терапії, що перешкоджає згортання крові в судинах і прийом спазмолітиків для зняття болю і спазмів.
Оперативне втручання
Операція - це крайній захід і її призначають при вираженій ішемії і сильних ускладненнях. Деякі види хірургічних втручань припускають денний стаціонар, деякі - тривале перебування в стаціонарі під наглядом. Розрізняються плани реабілітації пацієнтів і післяопераційний догляд. При операції можливо шунтування магістральних артерій нижніх кінцівок синтетичними трансплантатами або аутовенозного шунтами що створить додаткові обхідні шлях для кровотоку, і ендартеректомія - видалення атеросклеротичних бляшок з ураженої артерії. У 75-85% випадків після операції повністю відновлюється кровообіг.
Показання
Показання до хірургічного лікування: аневризма, яка може розірватися, хронічна ішемія критичної стадії, гемодинамический значимий стеноз сонної артерії або бляшка, супроводжувані симптомами ішемії головного мозку, декомпенсація кровообігу в нозі при емболії, травмі, тромбозі.
Протипоказання
Протипоказання до операції: волога гангрена з сепсисом; важкі порушення роботи життєво важливих органів - ниркова і печінкова недостатність, порушення кровообігу в головному мозку, інфаркт міокарда, серцева недостатність та інше.